Sabah geç kalkılır hem cumartesi hem ramazan.gerçi aç olunduğunda uykuda geçse daha karlı ama olsun. 22 derece de ideal ısı. Bartına doğru yola çıktığımda teybe secret garden ı koydum. piyasa cd dolunca kasetler ucuzladı. bu kasedi afyon özdilekten 2 ytl ye aldım. kilise müziği gibi sanki. değişik melodiler. enstrumental. ormanlar arasında geçerken keyif verir. özellikle dinliyorum.

Safranboludan 15 km sonra ahmetusta geçidi başlar.doğa ziyafetinin başı da burası. 1030 rakımlı bir geçidi inmeye başlarsınız.gözün gördüğü her alan rengarenk sonbahar manzarasıyla dolu.13 km lik inişte 60 km hızı geçmem. arada bir çevreye göz atarak hücrelerin gerekli tabiat besinini doldururum. yeşil kahverengi kırmızı. sonbahar başladı ya.

geçidin bitmesiyle asıl cümbüş başlar. safranbolunun ovacuma beldesinden ulus ilçesinin abdipaşa beldesine kadar olan yaklaşık 30 km lik yoldur esas keyif. dere boyu uzanan ağaçlar yolun her 2 yanından gökyüzünü kapatmışdır. doğal bir tünel içinden arada güneş ışıklarını ala ala gidersiniz.dikkat ettim,yoldaki tüm araçlar yavaş gidiyordu herkes bu konforu çıkartıyordu demek hatta önümdeki araba 34 plaka olmasına rağmen. malum istanbul plaka hızlı gonzalesdir biraz. hep aceleleri vardır. bu kez farklıydı.arkamdan gelen palio da geçmeye çalışmadı beni. 3 taksi uzun süre peşpeşe gittik. tek üzücü yanı kenardan akan çayın son derece azalmış olmasıydı.

birgün batı karadenize yolunuz düşerse programa mutlaka bu yoldan geçmeyi koyun. tabi nisan ekim arası. yapraklar tamamen döküldüğünde doğal tünelimiz lezzetini canlandığı ilkbahar aylarına kadarerteliyor.

ben zonguldak ta çalışırken bilmeyen arkadaşlara bu yoldaki güzellikleri anlatırdım birgün dedim ki ‘bu yol Türkiyenin en güzel yolu’ kulakları çınlasın üroloji uzmanı malatyalı nüvit abi nüvit tahtalı hayır yanlış söylüyorsun dünyanın en güzel yolu dedi. umarım hep elimizde kalır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here