– ‘Beğenmedim ‘ dedi. Hafif vuruyorsunuz bir kez daha vurun.
En yakın arkadaşlarından biriyle sınıfın önünde ağlamaklı duruyorlardı. Kırk çocuğun gözleri üzerlerindeydi. Ne zaman bitecekti. Diğerleri yalan yanlış birbirlerine iki çarpmış , al yanaklı akşamcı izlenimi veren , akşamları bol semirdiği anlaşılan kırmızı yüzlü tombalak adam kalan son iki çocuğun birbirlerine attığı tokatı beğenmemişti.
Çok sadistik bir ağızla ‘daha hızlı vurun ‘ emrini buyurdu.Keyfinden ağzından akan salyalar için yanında plastik bardak bir bardak taşıyordu. Çocukların midesi bulanıyordu bu kirli bardağı gördükçe.
Çocuklar rezil olmuşlardı.
Keşke kız olsalardı. Ağlarlardı ve kırmızı suratlı adam bunları bırakırdı.Kızlara dayanamazdı. 14 değil 18 olsalar hatta hiç dayanamazdı. Kızların gözüne girmek için ufalır da ufalırdı bu.
Dedikodu duyarlardı zaman zaman karısından çok korktuğuna dair. Evde akşamları karısına söz geçiremeyenler gündüzleri zayıflara karşı mı sert oluyordu acaba? Bu çok derin , evrensel bir erkek meselesiydi.
Bir cesaretli çıksa zayıflara şiddet uygulayanların ne kadar zayıf olduklarına dair fasikül fasikül ansiklopedi yazardı Diyanet Vakfının İslam Ansiklopedisi gibi bu da bitmezdi.Her geçen yıl bilgi üstüne bilgi üretilirdi. Doçent olmak isteyenler sıraya geçer yaptıkları dizi dizi anketten on makale çıkarır, makaleleri . basımına katkıda bulundukları , editörlerini boğazda yemeğe çıkardıkları dergilerde peyderpey yayınlattırırdı.
Yani , iki zayıfın yedikleri bir kırmızı surata tatmin, onlarca kişiye doçentlik imkanı, editörlere yemek, dergiyi basan matbaaya maişet olurdu. Ne bereket ama!
Bir kez daha vurdular .daha bir sertçenek.Yanan suratlarıyla korka korka adama baktılar.Herif gülüyordu. Yüzüne Bells Palsy gelesice ( insaflıyız yine , ağır beddua sayılmaz. Bell’s Palsy adamın yüzünü yamultur bir süre ama sonra düzelir) .Pis bıyığının altından gülüyordu.Beğenmemişti yine. Henüz kafalarında binbir entrikaya yetecek kadar deneyim oluşmamıştı ki alt tarafı 14 yaşındalardı.Adamın derdi bir de kendisi vurmaktı. Bunu üçüncü denemelerinden sonra kıpkırmızı olmuş ince , narin , zayıf ,masum ,savunmasız ,köylü, emekçi , ,gecekondu yüzlerine inen ağır ,kıllı şişko elden yedikleri iki tokatla bile anlamadılar.
.Adamın gündüz sert olup kendini tatmin etmek isteyişinin felsefi,derin anlamını kavramaları için insanlarla yüzyüze geldikleri orta yaşların tecrübesini kazanmaları gerekliydi
‘Katharina Blum ‘un Çiğnenen Onuru ‘ filmini yıllar yıllar sonra orta yaşlarda seyretmişti çocuklardan biri.,Üniversitede yerlerde sürüklenip dövülen sınıf arkadaşlarına takdir hisleriyle bakmayı 14 yaşında kırk kişinin önünde çiğnenen onurları aklına geldiği için öğrenmişti. İnsanlık onuru işkenceyi yenecek sloganı da hep sımsıcaktı.

Ufak da olsa sorguladılar ama 14 yaşında iki gariban çocuğa diğerlerinden farklı şiddet yapmanın ,onurlarını çiğnemenin görünen gerekçesi zaten haftada bir saat olan adamın dersine bir hafta önce gelmemeleri idi. Adam idareci de değildi. Dersi de gırgır ötesiydi. O dersi biliyor idiyse şayet Freddy Mercury olayımdı. Neden kafayı takmıştı ki, sonra gelmeyen diğerleri 1-2 fiske ile yerlerine oturmuşken bu iki çocuğa garezi neydi?
Çocuklardan biri kendi döneminin gözdesiydi. Beyni doldurulmamış yazılmamış beyaz sayfasıyla adam kapmaca yarışının ortasında yalpalıyordu,sonra kuvvetli ,müşfik,fedakar bir el çocuğu kendine doğru çekti , Bazılarının hoşuna gitmemişti. Eski kurtunsa hiç.
İçerlemiş miydi?
Falakalarıyla yanlarına çekemedikleri çalışkan köylü çocuklarını döverek tatmin oluyorlardı.Gerçi yanlarına çektikleri tıfıllara getir götür çay kahve market pazar hizmeti yaptırmaktan başka zerre kadar iyilik adına hedefleri olsaydı , her sabah uyandığında ben bu dünyayı ve içindekileri nasıl yaparım da iyiliğe yönlendiririm diye düşüne düşüne psikoz olmuş mazlumlar, gün gelir şaka yapmayı da öğrenirler , iddiayı kaybederler Taksim meydanında da anırırlardı. Bu da bir gelişme. Yeter ki kırmızı yüzlerin bir insanlık hedefi olduğu vaki olsun da onlar herkesin içinde anırmış olsun .Dert değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here